WiMax, VoIP ורשת המטרופולין

/
/
/
57 Views

תקן IEEE 802.16 המתפתח, הידוע בכינויו WiMAX, מבטיחה לספק גישה לאינטרנט אלחוטי בפס רחב של מייל אחרון המסוגלת לשאת יישומים עתירי נתונים, כגון VoIP והזרמת וידאו, לרשתות המטרופוליטן, כמו גם לקהילות תת-עירוניות וכפריות. WiMAX נחשבת לטכנולוגיה משבשת, שתוכננה כחלופה לטכנולוגיות DSL וקואקסיאליים קוויים, ועם גרסה 802.16e שלה, גם רשתות הסלולר.

יכולת פעולה הדדית עולמית עבור Microwave AXcess תפעל על גבי תדרים מורשים ולא מורשים תוך שימוש בטכנולוגיות ללא קו ראייה (NLOS) וטכנולוגיות קו ראייה, תוך הרחבת כיסוי פס רחב לערים ועיירות באופן אלחוטי דרך רשת מטרו. בנוסף, בגלל היכולות מרחיקות הלכת שלה וקלות היישום שלה, wimax היא הטכנולוגיה שעשויה לגשר על הפער הדיגיטלי, מחברת אזורים לא מפותחים ואזורים כפריים דלילים באוכלוסיה הרבה יותר חסכונית מאשר פריסת תשתית קווית.

WiMAX ו-WiFi בהשוואה

לאימוץ הנרחב של ה-LAN האלחוטי בקהילה העסקית, כמו גם הופעתם של נקודות חמות WiFi באזורים ציבוריים, נמלי תעופה, בתי מלון ובתי קפה, היו בעלי משמעות עצומה במתן ניידות לאנשי עסקים ולצרכנים כאחד. הודות לסטנדרטים הפתוחים בהנחיית ועדת 802.11 ו-WiFi Alliance, טכנולוגיית ה-WiFi הולכת ונעשית מושרשת בחברה שלנו. WiMAX מתכננת לקחת את WiFi צעד קדימה.

בעוד ששתי הטכנולוגיות נשמעות זהות, הן מהתפיסה שלהן מיועדות ליישומים שונים לחלוטין. WiFi הוא תקן לטווח קצר שתוכנן בעיקר כהרחבה של הרשת המקומית (LAN) כדי לספק ניידות למשתמש הקצה. הוא פועל בתדרים לא מורשים ויש לו טווח של כ-100 מטרים, בהתאם למכשולים. בדרך כלל נקודת גישה אחת תהיה מחוברת לרשת קווית, או LAN קווי או חיבור פס רחב DSL/כבלים, וניתן להרחיב את הטווח על ידי הוספת נקודות גישה נוספות במרחקים המתאימים.

WiMAX, לעומת זאת, נועד לתפקד כרשת ספקית, או כספקית אינטרנט אלחוטית (WISP), שמכסה ערים ואזורים שלמים עם גישה לאינטרנט בפס רחב המשתווה ל-DSL. כיסוי בתנאים אופטימליים יכול להגיע ל-50 ק"מ, אבל במציאות הם יותר כמו 5 ק"מ למשתמשים עם ציוד נקודתי של לקוח NLOS (CPE), או עד 15 ק"מ עם CPE מחובר לאנטנה חיצונית של קו ראייה.

כטכנולוגיה הישנה יותר, ה-WiFi 802.11 שימש בטופולוגיית רשת כדי לכסות אזורים גדולים יותר כמו קמפוסים ועיריות, למשל כדי לחבר את המסופים ברכבי משטרה למסד הנתונים שלהם. ה-802.16 WiMAX המתפתח יתאים יותר לפריסות גדולות יותר, ולמעשה יחמיא לרשתות ה-WiFi הפרטיות על ידי הצעת גישה לאינטרנט זולה ומאובטחת יותר עבור יישומי נתונים וקול.

תקני ה-WiMAX: קבוע, נוודי ונייד

תקן 802.16 שפותח על ידי ה-IEEE צופה רשת פס רחב אלחוטית קבועה הפועלת בטווח הספקטרום של 10 GHz עד 66 GHz. במקור, רק הספקטרום המורשה טופל בטווח זה, וטכנולוגיית ריבוי נתיב קו ראייה טופלה על ידי אימוץ OFDM כסטנדרט. גרסאות שלאחר מכן הוסיפו את פס 2 GHz ל-11 GHz לספקטרום, ושולבו תמיכה בטכנולוגיות שאינן קו ראייה וטכניקות איכות שירות (QoS), תנאי מוקדם ליישומים רגישים לזמן כמו קול ווידאו.

הגרסה המכונה 802.16-2004(ד) העלתה את כל התיקונים הקודמים ולאחר מכן הוסיפה כמה. רוב הנושאים המקוריים הללו עסקו בשכבות בקרת גישה פיזית ומדיה, והביאו לרשימת סטנדרטים של אלמנטים אופציונליים וחובהיים שלפיהם הספקים יכולים לעצב את המוצרים שלהם.

לתקן ה-WiMAX הקבוע המתקבל יש קצב נתונים של עד 40 Mbps, תמיכה בשידור דופלקס חצי או מלא, QoS משופר ושילוב של טכניקות סקר מרובות, שבסופו של דבר מפחיתים התנגשויות מנות ותקורה.

תחנות בסיס אמורות לתמוך בכמה טופולוגיות שונות, כגון העברת קו קווי, חיבורי מיקרוגל מנקודה לנקודה, והיכולת של תחנת הבסיס של WiMAX לבצע אחורה של עצמה על ידי שמירת חלק מרוחב הפס למטרה זו.

לפי התכנון, 802.16d יענה לשווקי המגורים והעסקים הקטנים ומציע גישה אלחוטית בפס רחב במהירויות דומות ל-DSL. ניתן לשרת שווקים ארגוניים בקצבי נתונים T1/E1.

בעוד שגרסה זו של WiMax נקראת קבועה, היא למעשה נוודית. משתמשים ברשת WiFi פרטית בתוך הבית יכולים לעבור בצורה חלקה לרשת publicWiMAX כשהם נעים בחוץ, החומרה שלהם קובעת את הרשת הטובה ביותר הזמינה. התקנים ברשת הנתונים של WiMAX יכללו מחשבים ניידים, מחשבי כף יד וטלפונים חכמים המצוידים בשבב או כרטיס PC המותאם ל-WiMAX, תוך שימוש בספקטרום להעברת קול, נתונים, וידאו ומוזיקה.

Nomadic WiMAX מספק ניידות מוגבלת בכך שטווח הכיסוי מטופל על ידי אותה תחנת בסיס.

WiMAX הולך לנייד

עם האימוץ של גרסה 802.16e בסוף 2005, כל ההייפ היה על Mobile WiMAX, טכנולוגיה שנועדה להתחרות ברשתות הסלולריות.

עם תמיכה גדולה מיצרנים כמו אינטל, מוטורולה, סימנס ונוקיה בין היתר, WiMAX לנייד בנוי על סטנדרטים פתוחים ומתיימר להיות מהיר פי 4 מטכנולוגיות ה-3G הסלולריות (EVDO, HSDPA). ניתן להשיג חיסכון משמעותי בעלויות עבור יישומי קול על ידי ביצוע שיחות דרך האינטרנט באמצעות VoIP.

802.16e מספק מסירות מהירות וחלקות בין תחנות בסיס, עם רדיוס סלולרי של כ-3 מיילים, בדומה לרשתות סלולריות. התקן אושרר בסוף 2005, ויישומים בעולם האמיתי מתחילים להופיע ב-2007, עם פיתוח חזק יותר צפוי במהלך 2008.

מכיוון שהטכנולוגיה הזו מהווה איום כל כך על תעשיית הטלקומוניקציה הוותיקה, אין זה מפתיע ש-Sprint Nextel תפרוס WiMAX בניגוד ל-EVDO ברשת ה-4G שלה. ספרינט קנתה חלק גדול מספקטרום ה-WiMAX, ולאחרונה הכריזה על שותפות עם נוקיה לפריסת WiMAX בארבע ערים בטקסס עד אמצע 2008. זו לא רשת ה-WiMAX הראשונה שלהם, וחברות טלקום ברחבי העולם עושות את אותו הדבר.

תקני 802.16 הם עבודה בתהליך, וככאלה, כפופים לשינויים ותיקונים. בעוד ועדת התקנים עובדת על הטכנולוגיה, פורום WiMAX מקווה לעשות את מה ש-Wi-Fi Alliance עשתה עבור תקני 802.11, על ידי קידום יכולת פעולה הדדית בין רכיבים באמצעות בדיקות, והצעת הסמכת WiMAX לספקים העומדים בתקני 802.16.

יש לציין שרבים מיישומי ה-WiMAX בזמן כתיבת שורות אלו הינם קנייניים, ולפיכך אינם בהכרח עוקבים אחר המלצות ה-IEEE או פורום ה-WiMAX. לספק האינטרנט האלחוטי בפס הרחב, Clearwire Communications, יש למעלה מ-200,000 מנויים ב-375 ערים, והיא מכנה את השירות שלו "פתרון ברמה של WiMAX, תוך שימוש בטכנולוגיה אלחוטית של הדור הבא ללא קו ראייה". מאמצים מוקדמים אחרים של טכנולוגיית Pre-WiMAX מתקדמים, ומספקים גישה אלחוטית בפס רחב לצרכנים ביתיים ולשוק העסקים הקטנים, כאשר חברות רבות מטפסות על עגלת התקנים המתפתחת כדי להבטיח יכולת פעולה הדדית ותאימות לאחור של מכשירים ויישומים.Source by Michael Talbert

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2022. www.ecannet.com All Rights Reserved