מודל חמשת הכוחות של פורטר ותחרות האינטרנט

/
/
/
30 Views

לפי מודל חמשת הכוחות של פורטר, לדעתי התחרות גדלה בסך הכל כתוצאה מהאינטרנט והמסחר האלקטרוני. האינטרנט וה-IT אפשרו להתמקד הן בשורה העליונה והן בשורה התחתונה ונתח השוק מורחב והעלויות נחתכות. מוצרים ושירותים רבים קיימים רק באינטרנט, חברות גדולות נכנסו לאינטרנט כדי להגדיל בהצלחה את תאגידי הלבנים, ושדה המשחק הוא כל הדרך לקצוות המרחב הקיברנטי, היכן שזה יהיה. עוד נעריך את הצעד הזה דרך כל חמשת הכוחות.

כוח הקונים גבוה יותר כאשר לקונים יש יותר אפשרויות בחירה. עסקים נאלצים להוסיף ערך למוצרים ולשירותים שלהם כדי לקבל נאמנות. תוכניות נאמנות רבות כוללות שירותים מצוינים שלקוחות דורשים באינטרנט. לקוחות רוצים לפתור את הבעיות שלהם ופעמים רבות הם מצליחים יותר באינטרנט מאשר בטלפון. כמו כן, אנו רואים עסקים בעלי ידע באינטרנט צצים ומציעים מוצרים ושירותים בעלי ערך רב יותר בעלויות נמוכות יותר. כעת עם הופעתה של eBay, אנשים רבים נוטלים על עצמם תפקידים של שולחי ירידה. לאנשים פרטיים יכולים להיות עסק משגשג למכירת סחורות של חברות גדולות יותר ללא צורך במלאי.

כוח הספק גבוה יותר כאשר לקונים יש פחות אפשרויות ממי לקנות. כפי שצוין קודם לכן, משלוח דרופ הגדיל את כמות הספקים הזמינים. כל מה שאדם צריך לעשות הוא ליצור ולהסכים למכירת מוצרים עבור החברה. החברה דואגת לכל הלוגיסטיקה. הדבר נכון גם לגבי תוכניות שותפים ש-Amazon.com ו-Google.com מציעות. שותפים מאפשרים למנהל אתרים להרוויח כסף על ידי המלצה על מוצרים מאחרים. זה מגדיל את היצע הספקים.

האיום של מוצרים או שירותים תחליפיים גבוה כאשר ישנן חלופות מוצרים רבות. זה שונה מהרבה ספקים. דוגמאות לחלופות הן החלפת שמות מותגים, החלפת יכולות כרטיסי אשראי ובחינת ערכים טובים יותר ממקורות זולים יותר. האינטרנט מאפשר זאת עם "הכלכלה הגלובלית". אני יכול להחליף את המוצר שלי על ידי רכישה מחברות מעבר לים שבהן העבודה, השירותים והמוצרים זולים יותר, אך באיכות דומה.

האיום של מצטרפים חדשים גבוה כאשר קל לתחרות חדשה להיכנס לשוק. ובכן, על מה דיברנו? כעת, פעולות קטנות יכולות לפתוח חנות עם פחות מ-$10.00 לחודש ולהרוויח הרבה כסף. עד כמה אנשים יצירתיים, תמיד יש הזדמנויות לשפר מוצר או שירות או פשוט ליצור ולמכור משהו חדש. לאחרונה, רבים מהמצטרפים החדשים הרוויחו אפילו יותר כסף מחברת ספרים אלקטרוניים שאומרים לאחרים איך לעשות את מה שהם עשו. היריבות בין המתחרים גבוהה כאשר התחרות אינטנסיבית יותר בתעשיות.

חנויות ספרים מקוונות וחברות קטלוגים הן דוגמה מצוינת. Amazon.com ו-Barnesandnoble.com מאוד תחרותיים. עם זאת, ישנן גם חנויות ספרים שותפות נישה קטנות יותר שבשילובן תופסות נתח שוק גדול. הם מציעים אפילו יותר תחרות. עם זאת, שתי חנויות הספרים הגדולות השתמשו ב-IT כדי ליצור ערך עבור הלקוחות שלהן. ערכים אלה כוללים תוכניות שותפים, קלות תשלום ומשלוח ועוד רבים, רבים אחרים.

האינטרנט מציע אפיקי תחרות לחברות קיימות והזדמנויות לסטארט-אפים. כעת עסקים יכולים להיכנס לשוק באופן מקוון עם מעט חסמי כניסה. מודל חמשת הכוחות של פורטר יכול לעזור להדגים את האטרקטיביות של פתיחת העסק המקוון שלך. איש עסקים צריך להשתמש במודל כדי לזהות תחרות, להכין תוכנית וליישם את התהליך.Source by Jeffrey Bennett

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2021. www.ecannet.com All Rights Reserved