מהו VoIP ואיך בדיוק זה עובד?

/
/
/
46 Views

מה זה VOIP?

VoIP, או Voice over Internet Protocol הופך ליותר ויותר פופולרי בימים אלה. אנשים משתמשים ב-VoIP לשיחות בינלאומיות מכיוון שהעלויות נמוכות משמעותית מהעלויות הרגילות של קווים או ניידים או לפעמים אפילו בחינם לגמרי. VoIP פועל על ידי העברת אותות אנלוגיים כגון קול, פקס, SMS והודעות קוליות לאותות דיגיטליים שניתן לשלוח דרך האינטרנט ולא דרך רשת טלפונים ציבורית. במילים אחרות; VoIP מאפשר לך לבצע שיחות טלפון ולהשתמש בשירותי תקשורת אחרים דרך האינטרנט. ה-VoIP מועדף הן בגלל המחיר והן בגלל נוחות השימוש. מכיוון ש-VoIP עובד דרך האינטרנט, ניתן להשתמש בו בכל מקום שיש לך חיבור לאינטרנט. זה אומר שאנשים שנוסעים לחו"ל יכולים פשוט לקחת איתם את הטלפונים או המתאמים שלהם.

ישנם שלושה סוגים שונים של שיחות VoIP;

1. מתאם טלפון אנלוגי: מוכר גם כמתאם ATA או VoIP. זהו מכשיר פשוט המאפשר לך לחבר את הטלפונים הרגילים שלך למחשב או לאינטרנט לביצוע שיחות VoIP. אתה יכול להשתמש בטלפון הרגיל ובספק השירות שלך עבור רוב השיחות ולאחר מכן לעבור ל-VoIP בעת ביצוע שיחות בינלאומיות. המתאם ממיר את האותות האנלוגיים לאותות דיגיטליים.

2. טלפונים IP: טלפונים אלה נראים ופועלים כמו טלפונים רגילים אך הם יכולים להתחבר לחיבור האינטרנט שלך ללא צורך במתאם להמרת האותות. טלפונים IP מגיעים גם אלחוטיים וגם עם חוטים שניתן לחבר ישירות לנתב האינטרנט שלך. סוגים רבים של טלפונים IP מציעים שירותים נוספים כגון העברת שיחות להמתנה, העברה לשלוחות אחרות וקווי טלפון מרובים, בין היתר, מה שהופך אותם לאידיאליים לעסקים.

3. PC למחשב: זהו הסוג הקל ביותר של תקשורת VoIP. כל מה שאתה צריך זה תוכנה במחשב, חיבור לאינטרנט ואוזניות. אין צורך במתאמים או טלפונים! ישנן חברות רבות המציעות תוכנת מחשב למחשב ורבות מציעות שירותים נוספים כמו המתנה של שיחה, העברה לשלוחה אחרת ושימוש במספר קווי טלפון. תצטרך לשלם תשלום חודשי עבור התוכנה אך שיחות בדרך כלל הן בחינם. אתה יכול לקבל תוכנה מסוג זה גם בטלפון הנייד שלך, תוכנה זו נקראת softphone או חייגן נייד. עם softphone אתה יכול לבצע שיחות VoIP מהטלפון הנייד שלך. לשימוש ב-softphone לביצוע שיחות יש יתרון נוסף – טלפונים ניידים הם ניידים וניתן להשתמש בהם בכל מקום שתרצו. אתה יכול גם להשתמש בתוכנית הטלפון הרגילה שלך לשיחות רגילות ולעבור ל-VoIP עבור שיחות פנימיות בלבד.

יש המון ספקי VoIP שונים בחוץ. ישנם טווחי מחירים רבים ושונים אך עליכם לראות אילו שירותים כל אחד מציע וגם לוודא שאיכות השיחה טובה. ספקי שירותי VoIP רבים מספקים שירותים כגון;

• שיחה מזוהה

• שיחה ממתינה

• העברת שיחות

• חזרה על שיחה

• החזרת שיחה

• שיחות תלת כיווניות.

שירותים מסוימים מאפשרים לך לנסות את התוכנה שלהם אז בקש מחבר להוריד אותה גם כן ולראות איך זה עובד.

איך VOIP עובד?

כדי להבין כיצד פועל VoIP, כדאי להשוות אותו לאופן שבו פועלות שיחות טלפון רגילות.

מיתוג מעגלים:

כאשר אתה משתמש בטלפון רגיל כדי לבצע שיחה, הוא מחובר למיתוג מעגלים. זה מה שאנו מכנים רשת טלפונים ציבורית המוכרת גם בשם PSTN.

המערכת פועלת על ידי הקמת ערוץ או מעגל בין המתקשר למקבל למשך כל השיחה.

בימים הראשונים חוט נחושת ייעודי היה צריך לחבר את שני הקצוות כדי לבצע שיחה. כאן נכנסה העזרה של שירות מפעיל, הם דאגו שהחוטים יתחברו. סוג זה של חיבור היה ממש יקר מכיוון שבעצם היה לך חתיכת החוט הזו במשך השיחה, כך שאם ביצעת שיחה מהודו לבריטניה, למשל, היה לך חתיכת חוט שנמתחת מהודו לבריטניה.

כיום ביצוע שיחות טלפון יעיל יותר, שכן השיחות עוברות דיגיטציה ומעבר אלקטרוני אוטומטי החליף את המעבר הידני. כיום נעשה שימוש בכבלים בסיבים אופטיים במקום בכבלים הנחושת, ועם כבלים בסיבים אופטיים, אלפי אותות קול יכולים לחלוק את אותו כבל. המשמעות היא שבעצם אינך הבעלים של החוט הזה יותר בזמן ביצוע שיחה, אבל אתה חולק אותו עם רבים אחרים.

אופן הפעולה של המעגל נשאר זהה לאורך השנים. במשך כל השיחה יש ליצור חיבור. כמות נתונים סטנדרטית – 960 KB מנצלים לדקה שאתה מחובר, ונתוני קול נשלחים משני הקצוות. חלק גדול מהנתונים האלה הולך לאיבוד מכיוון ששני הקצוות אינם שולחים אותות קוליים בו זמנית, אחד בדרך כלל מקשיב בזמן שהשני מדבר ויש רק שקט בנקודות מסוימות.

חסרון נוסף של מיתוג מעגלים הוא שניתן להשתמש בו רק על ידי אדם אחד בכל פעם. אז אם אתה מבצע שיחה ממספר טלפון, מספר זה אינו זמין כעת לשימוש. זה הופך זמין שוב רק לאחר שתנתק.

מיתוג מנות:

כאשר אתה מבצע שיחת VoIP, הוא משתמש במיתוג מנות. במקום להשאיר את החיבור פתוח למשך השיחה כפי שקורה במיתוג מעגלים, החיבור נפתח רק כשיש מה לשלוח.

בואו נסתכל על דוגמה:

כאשר אתה מבצע שיחת טלפון של חמש דקות עם החלפת מעגלים, אתה תשלח נתונים מלאים עבור כל חמש הדקות משני הקצוות, מכיוון שהחיבור יהיה פתוח כל הזמן. כשאתה מבצע שיחה עם החלפת מנות, אתה יכול להתקשר לחמש דקות אבל אתה שולח נתונים רק כשיש מה לשלוח. ייתכן שתשלח רק שתי דקות של נתונים, מה שמפנה הרבה מקום שיכול לשמש אחרים.

הדברים הבאים מתרחשים בכל פעם שאתה שולח משהו דרך האינטרנט כגון דואר אלקטרוני, הודעות קוליות, תמונות וגם כשאתה מבצע שיחות VoIP.

• הקובץ שאתה שולח מחולק ל'חבילות נתונים', כך שאם תתקשר, האותות הקוליים שלך יחולקו ל'מנות נתונים'. כעת ניתן לשלוח מנות אלו דרך האינטרנט

• כל חבילה מקבלת 'כותרת' עם כתובת ה-IP אליה היא אמורה להגיע, מידע על כתובת ה-IP ממנה היא נשלחה וכמות החבילות אליהן חולקו הנתונים המקוריים. כל חבילה גם מקבלת מספר כך שכאשר החבילות מגיעות ליעדן ניתן להרכיב אותן בקלות.

• 'מנות הנתונים' נשלחות לנתב ליד השולח ומשם הן נשלחות לנתב אחר ומשם לאחר עד שהן מגיעות לנתב הקרוב ליעדם. לאחר מכן הוא נשלח למחשב או לטלפון של הנמען. כאשר פיסת נתונים מחולקת לחבילות קטנות, כל החבילות יכולות להגיע לאותו יעד באמצעות נתיב אחר, כלומר לעבור דרך נתבים שונים שכן יש מיליוני דרכים להגיע מקצה אחד למשנהו.

• המחשב או הטלפון מהנמען מרכיבים שוב את החבילות באמצעות המספרים שנשלחו עם החבילות

למערכת הזו יתרון נוסף שאם סניף מסויים מקולקל או עמוס מדי, הנתבים ישלחו אוטומטית את הנתונים דרך מסלול אחר.

כיצד נשלחים נתונים מכתובת IP אחת לאחרת?

קודקים:

על מנת לשלוח את האותות הקוליים שלך לכתובת IP אחרת, ייעשה שימוש ב-Codec. לזה אנחנו קוראים קידוד. קודקים מייצגים 'מפענח מקודד'.

Codec ממירים את אותות השמע הרגילים לחבילות הנתונים. הם עושים זאת על ידי 'דגימת' נתונים כמה אלפי פעמים בשנייה. הסוגים הנפוצים ביותר של דגימות Codec ב-8000 פעמים בשנייה אבל זה יכול להיות גם 64.000 או 32.000 פעמים בשנייה.

כל 'דגימה' עוברת דיגיטציה ודחוסה לפני שהיא נשלחת.

זה נשמע מאוד מסובך אבל למעשה קורה ממש מהר ואתה אפילו לא מבין שקורה כל כך הרבה בזמן שאתה מבצע את השיחות.

VoIP פועל עם כתובות IP המתאימות למחשב מסוים, נתב, טלפון או מכשיר אחר.

המתג הרך:

ישנם שני סוגים של מתגים רכים; מתג הקלאס 4 והמתג הקלאס 5.

• מתג softswitch Class 4 משמש בעיקר על ידי מרכזיות וספקים של משרדים מקומיים או בין ספקים כדי למנוע שיחות בעלות גבוהה בעת ביצוע שיחות למרחקים ארוכים, שכן עלויות השיחות עם VoIP נמוכות משמעותית מאשר בקווי טלפון רגילים.

• softswitch Class 5 משמש בעיקר משווקי VoIP כדי לספק שירותי VoIP ללקוחותיהם. ה-softswitch Class 5 יכול לחבר שיחות בין טלפונים רגילים וטלפונים IP מה שהופך אותם לאידיאליים עבור משתמשי קצה.

ה-Softswitch Class 5 יכול להציע שירותים הן עבור טלפונים VoIP והן עבור טלפונים שאינם VoIP כגון שירותי כרטיסי חיוג המשמשים בטלפונים רגילים.

מתגים רכים Class 5 משמשים בעיקר לשיחות מקומיות על ידי משתמשי קצה. אם לקוח רוצה לבצע שיחה למרחקים ארוכים, מתג ה-softswitch מחלקה 5 ישלח בדרך כלל את הבקשה למתג softswitch מחלקה 4.

ה-softswitch הוא בעצם מה שמאפשר לשתי נקודות הקצה להתחבר דרך האינטרנט. ה-softswitch Class 5 משמש בעיקר בעת חיבור רשתות מעגלים ומנות, במילים אחרות בעת ביצוע שיחה בין טלפון רגיל לטלפון VoIP.

כאשר מישהו מתקשר למספר טלפון מטלפון VoIP, ה-softswitch ימיר את מספר הטלפון הזה לכתובת IP מכיוון ש-VoIP עובד רק עם כתובות IP ולא עם מספרי טלפון. ה-softswitch יכול למצוא בקלות כתובת IP למספר ואם הוא לא יכול הוא ישלח את הבקשה ל-softswitch אחר עד שתהיה לו תשובה. ברגע שנמצאה כתובת IP, ה-softswitch ישלח אותה לטלפון או למחשב מהשולח על מנת שהכתובת תירשם ב'כותרת' של 'מנות הנתונים'.

האם VOIP בשבילך?

כמו בכל טכנולוגיה חדשה יש הרבה יתרונות וחסרונות ל-VoIP, אז זה תלוי בך אם תרצה להשתמש בה או לא וכמה תרצה להשתמש בה.

ברור שהיתרונות העיקריים הם מחיר וגמישות כפי שהוזכר קודם לכן. ניתן לבצע שיחות בכל זמן ובכל מקום שתרצה כל עוד יש לך חיבור לאינטרנט. שיחות הן גם חלק מהמחיר של שיחות טלפון רגילות.

ל-VoIP יש גם כמה חסרונות ובעיות שצריך לסדר לפני ש-VoIP יכול להשתלט לחלוטין על שוק התקשורת.

• שימוש בטלפון הביתי לשיחות הוא דרך אמינה ביותר להתקשר, לעתים רחוקות מאוד היא לא עובדת ולרוב האנשים אין שום בעיה עם זה. גם כשאין לך חשמל, הטלפון שלך יעבוד (אלא אם הוא אלחוטי). VoIP לעומת זאת, עובד עם אינטרנט. אם האינטרנט שלך כבוי – לא תוכל להשתמש ב-VoIP. זה יכול להיות חיסרון גדול אם יש לך הפסקת חשמל – לא תוכל להתקשר. זה יכול להיפתר באמצעות גיבויי סוללות או גנרטורים כדי לספק חשמל.

• בעיה גדולה ב-VoIP היא גם התקשרות לשירותי חירום. כאשר אתה מתקשר ל-911, השיחה שלך מופנת למוקד הטלפוני הקרוב ביותר לעזרה, אך הם לא יידעו לאיזה מוקד לשלוח את השיחה ומאיפה העזרה צריכה לבוא מכיוון ש-VoIP יכול לקרוא רק כתובות IP ולא מיקומים גיאוגרפיים. מומחים עובדים על זה ומנסים למצוא פתרון לבעיה זו. חלק מחברות ה-VoIP מציעות גם פתרונות לכך.

• בדיוק כפי שיכולים להיות לך תוכנות זדוניות, דואר זבל ווירוסים באינטרנט שלך, אם אתה מבצע שיחות דרך האינטרנט, אתה יכול לקבל אותם גם בשיחות שלך.

• אתה עלול לחוות תקופות של שקט כאשר נתונים אובדים או מפורקים. מכיוון ששיחות VoIP צריכות להגיע ליעדן במהירות, חלקים מסוימים עלולים ללכת לאיבוד או ליפול

• איכות השיחות לא תמיד טובה

ה-VoIP עדיין בשלבי התחלה ובתקווה שבתוך מספר שנים הבעיות הללו יפתרו.

כאשר אנשים עוברים בין קווי טלפון רגילים ל-VoIP, ומשתמשים ב-VoIP בחינם כדי לבצע שיחות למרחקים ארוכים, הם יכולים להתמודד כאשר זה לא עובד כמו שצריך ואין לו איכות שיחה טובה. אבל כאשר עסקים משתמשים ב-VoIP כדי לבצע את השיחות שלהם, זה לא מקובל לקבל שיחות באיכות ירודה. אם עסק מחליט להשתמש ב-VoIP כדי להוזיל את עלויות השיחות שלו הוא בדרך כלל יבצע בדיקות איכות לתוכנת ה-VoIP. ניתן לבצע בדיקות הן לפני שהם מתחילים להשתמש בתוכנת ה-VoIP והן בזמן שהם משתמשים בה כדי לוודא שאיכות השיחה משביעת רצון.Source by Sarah Kesselman

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2022. www.ecannet.com All Rights Reserved