האינטרנט של הדברים – העתיד הבלתי נמנע?

/
/
/
27 Views

הטכנולוגיה אף פעם לא מצליחה להביא לנו התפתחויות מרגשות ותמיד מבטיחה לשפר את חיינו. בשנים האחרונות חלה התפוצצות של יצירתיות וחדשנות טכנולוגית, כאשר פרויקטים נועזים נערכים בכל פינות כדור הארץ: מכוח אלחוטי, הדפסת תלת מימד, משחקי מחשב, רכבים אוטונומיים וזיהוי תוכן אוטומטי, ועד רובוטים ניידים ו – הנושא של הפוסט הזה – האינטרנט של הדברים, או, כפי שכמה קוראים לזה, האינטרנט של הכל. נשמע מפואר? ובכן, זה כנראה בגלל שזה כן. ההבטחה של המפעל הזה היא לא פחות משינוי משחק, עם המטרה הסופית להחיות את כל החפצים הדוממים, בצורה של ממש פרנקנשטיין.

מה זה האינטרנט של הדברים?

האינטרנט של הדברים (IoT) הוא תרחיש שבו לכל דבר – מכשיר, אנושי, רשת וכו' – יש מזהה ייחודי ויכולת לתקשר דרך האינטרנט. הרעיון הוא ליצור מצב שבו אנחנו לא צריכים לשלוט על כל ציוד בנפרד, אלא יש לנו שליטה ברמה העליונה על שרשרת מורכבת של אירועים משולבים, על 'צבא' של מכשירים מחוברים שיכולים לתקשר אחד עם השני. כמו גם אצלנו.

האינטרנט של הכל משלב מספר מגמות, כולל מחשוב ענן, צמיחת מכשירים מחוברים, ביג דאטה, השימוש הגובר בווידאו והחשיבות הגוברת של אפליקציות מובייל בהשוואה ליישומי מחשוב מסורתיים. האינטרנט של הדברים הוא תוצאה אבולוציונית של מגמת המחשוב בכל מקום, מגמה שהניחה את הצורך להטמיע מעבדים בחפצים יומיומיים.

קווין אשטון, מייסד שותף ומנהל בכיר של מרכז הזיהוי האוטומטי ב-MIT מסביר את הפוטנציאל של האינטרנט של הדברים:

"כיום מחשבים – ולפיכך האינטרנט – תלויים כמעט לחלוטין בבני אדם למידע. כמעט כל כ-50 הפטבייט (פטה-בייט הוא 1,024 טרה-בייט) של נתונים הזמינים באינטרנט נתפסו לראשונה ונוצרו על ידי בני אדם- על ידי הקלדה, לחיצה על כפתור הקלטה, צילום תמונה דיגיטלית או סריקת ברקוד…

"הבעיה היא שלאנשים יש זמן מוגבל, תשומת לב ודיוק – כל זה אומר שהם לא כל כך טובים בללכוד נתונים על דברים בעולם האמיתי… אילו היו לנו מחשבים שידעו כל מה שצריך לדעת על שימוש בדברים נתונים שהם אספו ללא כל עזרה מאיתנו – נוכל לעקוב ולספור הכל, ולהפחית מאוד בזבוז, אובדן ועלות. נדע מתי יש צורך להחליף, לתקן או להחזיר דברים, והאם הם טריים או מעבר למיטבם. "

"הפעל את העולם שלך בסמארטפון"

למרות שזה עדיין נשמע כמו פנטזיה עתידנית, ה-IoT כבר מתרחש, עם טכנולוגיות רבות בשלבי פיתוח מתקדמים מאוד. הפוטנציאל של טכנולוגיה זו נתן השראה למפתחים לייצר פתרונות המיועדים הן לצרכן והן לשוק ה-B2B.

הקרב על הלב והמוח של הצרכנים מתרכז סביב אוטומציה ביתית, כאשר חברות כמו SmartThings, Nest Labs ו-Ninja Blocks מובילות את הדרך. תחום חשוב נוסף העומד בפני הצרכן הוא עצמי כמותי, אשר משחק תפקיד גדול בפיתוח המודעות של הצרכנים לפוטנציאל ה-IoT.

מעבר לצרכנים, יישומי B2B אנכיים של ה-IoT טומנים בחובם הבטחה ניכרת במספר תחומים כמו תחבורה, ייצור, בריאות וקמעונאות.

פרויקטים בפיתוח

SmartThings התחיל כפרויקט Kickstarter והתפתח לחברה חלקה המציעה מגוון מוצרים יפים, כולל גאדג'טים פיזיים לאוטומציה ביתית כמו גם אפליקציות לשליטה בהם. הוא בנוי על פלטפורמת תוכנה מבוססת ענן המאפשרת למשתמשים להתקין אפליקציות בחייהם שהופכות את העולם ליותר תגובתי ומהנה יותר. יותר מרגש, SmartThings בונה פלטפורמה פתוחה ומחבקת במפורש את קהילות המפתחים, וסוללת את הדרך לסביבה פתוחה ומגוונת יותר, מושלמת ליצירתיות ללא הגבלה. האפליקציות בפיתוח מכסות תחומים כמו: נוחות, משפחה, כיף וחברתי, חיים ירוקים, בריאות וכושר ובטיחות וביטחון.

פרויקט מבטיח נוסף, שנבנה כדי לעודד מערכות דיגיטליות פתוחות, הוא Xively Cloud Services™ (לשעבר Cosm ולפני כן Pachube). היא משבחת את עצמה "הענן הציבורי הראשון בעולם לאינטרנט של הדברים" ושואפת לספק קרקע משותפת שדרכה כל מכשיר המחובר לאינטרנט יוכל למעשה לתקשר עם כל מכשיר אחר.

כמו Cosm לפניה, Xively תציע דרך למכשירים שונים להתחבר זה לזה, אם כי כעת עם תנאי שירות מסחריים למשתמשים מסחריים ושירותים זמינים בחינם לפרויקטים בפיתוח. נראה כי קיומן של פלטפורמות כמו Xively הוא חיוני לבניית אינטרנט אמיתי של הדברים במקום מה שיש לנו בפועל עכשיו.

אינטרנט או אינטראנט?

עד כה, למרות כל ההתפתחויות המרגשות, האינטרנט של הדברים עדיין בחיתוליו, כאשר רוב המכשירים מתחברים לאינטרנט אך עדיין אינם מסוגלים לתקשר אחד עם השני, מה שיוצר למעשה שפע של אינטראנטים של דברים ולא אינטרנט אחד מאוחד של דברים. מה שדרוש כעת כדי שהטכנולוגיה הזו באמת תמריא הוא פלטפורמה משותפת שבה מכשירים לא קשורים יכולים להתחבר, באופן אידיאלי קוד פתוח כדי למקסם את הפוטנציאל לחידושים עתידיים ומעורבות מפתחים. המכשירים המוצעים היום הם גם עדיין יקרים מאוד וההיקף שלהם לתקשורת בין מכשירים עדיין מוגבל למדי.

בעתיד, התפתחות שוק ה-IoT תביא בהכרח מוצרי צריכה תואמים ובמחיר סביר שיהיו זמינים ליותר אנשים. אבל, למרות כל הדיבורים על היתרונות של ה-IoT, נראה שאף אחד לא מעלה חששות אמיתיים, כגון: מה אם המכונות, המסוגלות לתקשר ולהתייחס זו לזו, לא יצטרכו אותנו עוד ויברחו, או אחרת, להתאחד ולפנות נגדנו? חייב להיות סרט מדע בדיוני על התרחיש הזה איפשהו. כך או כך, זמנים אפיים לפנינו.Source by Zaneta Stepien

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2021. www.ecannet.com All Rights Reserved